Život a ochrana mořských savců v severním Norsku

 

 

OBSAH

PŘIROZENÝ ŽIVOT

LOV

SVALBARD

OHROŽENÍ 

ZÁVĚR

ÚVOD

ORGANIZACE

EU 

KONFERENCE

EXTREMISTÉ

ZDROJE

 

9.EXTREMISTÉ ANEB TZV.TERORISMUS PROTI LOVU

9.1.Případ Paula Watsona a Lisy Distefano

V Norsku se dokonce projevil tzv.terorismus proti lovcům velryb. Skupiny lidí, kteří nesouhlasili s lovem velryb tak výrazně, že bojkotovali samotný lov. Paul Watson a Lisa Distefano jsou nejznámějšími představiteli hnutí za práva mořských savců a zároveň členové organizace Sea Shepherd, zabývající se ochranou mořské přírody. Potopili lovecké lodě Nybrana (potopena 26.12.1990) a Andenes (potopena 6.7.1994) a byli odsouzeni ke 120 dnům ve vězení. Loď Nybrana nebyla úplně ztracena, ale její vlastníci přišli o velké množství peněz a následně trvali na věznění Paula Watsona. Po pokusu o útok z Vánoc roku 1992 byly lodě vybaveny ochrannými opatřeními proti následujícím útokům. Celá akce proběhla tímto způsobem: Loď Whales Forever narazila úmyslně do lodi Andenes. Oba pachatelé však trestu unikli, jelikož pocházeli z Kanady.

Lovci proti napadení a následnému úniku trestu silně protestovali a nazvali celou akci jako terorismus za práva zvířat. Jako ochranu proti „teroristům“ požadovali pojištění na svůj majetek. Norská vláda nemá velkou moc při obviňování amerických (popřípadě kanadských) občanů, kde také nebyl příliš velký zájem o dopadení Paula Watsona a Lisy Distefano. Přesto byli oba hledáni Interpolem. Paul Watson byl později dopaden v Německu, ale německá vláda neinformovala Norsko o jeho vazbě a jeho obvinění nebylo tolik vážné, aby byl dále držen, Německo ho tedy propustilo. Paradoxem je, že za pár hodin byl opět zadržen v Nizozemí. Lovci trvali na předání Paula Watsona, aby Norsko ukázalo svoji autoritu, že nikdo neunikne trestu, pokud se postaví proti zákonu norské vlády. Za potopení lodě Andenes v roce 1994 (celá akce byla natočena na video norskou armádou) majitelé požadovali po Paulovi Watsonovi 1 milion NOK. Watson využil falešné volání o pomoc světelnými signály a tímto nalákal velrybářskou loď, aby ji následně mohl potopit a uniknout.

Proti předání Paula Watsona Norsku se postavili významné celebrity jako Mick Jagger, Martin Sheen nebo Linda Blair. Za jeho práva se postavila organizace za práva zvířat NOAH. Ve světě je Watson považován za největšího bojovníka za práva zvířat. Sea Shepherd pochybovala o přežití Watsona v norské věznici, protože již dostal mnoho výhružek a stal se podle novin nejvíce nenáviděným mužem v této zemi.V norském vězení by byl v ohrožení života. Paul Watson zůstal několik týdnů v nizozemském vězení v Haarlemu až do prošetření případu v Nizozemí a poslání žádosti o předání z Norska. Nakonec si Paul Watson odseděl většinu trestu v nizozemské věznici během šetření a případ se stal příliš bezvýznamným na to, aby byl řešen mezinárodně. Paul Watson byl následně propuštěn.

Lovec velryb Nils Jorgen Nilsen vyjádřil svůj názor: „Holywoodské hvězdy jsou zaslepeni krvelačnými filmy a zastánci Paula Watsona neví nic o lovu velryb. Já se věnuji lovu už 40 let, máme těžké podmínky, při každé ulovené velrybě za námi sedí instruktor a musíme podstoupit mnoho opatření, aby byl lov opravdu legální. Paul Watson je extrémista a potápěním lodí ohrožuje lidské životy.“ (6 - Dagbladet, 25.4.1997, viz kapitola 11)

9.1.1.Rozhovor s Paulem Watsonem (zkrácená verze)

Dagbladet vydalo rozhovor s Paulem Watsonem z nizozemské věznice. V článku jsou popsány podmínky v nizozemském vězení, kde je s Paulem Watsonem zacházeno jako se skutečným teroristou. On ovšem nehodlá vzdát svůj boj za záchranu velryb a tvrdí, jakmile bude propuštěn, čemuž plně věří, podnikne další útoky. Projevuje sympatie ke skupině Agenda 21, která provedla sabotáž na lodi Senet. “Norsko tuhle válku prohraje, celý svět stojí za právy velryb“, tvrdil Watson.(7 – viz kapitola 11).  Je překvapen postojem Norska.  Podle jeho slov během posledních let Norsko velryby málem vyhubilo a stále trvá na jejich lovu.

9.2.Další útoky

2.5.1997 – v den, kdy měl být zahájen lov velryb, zaútočila další skupina nazývající se Agenda 21 a zapálila loveckou loď Senet ve městě Onsoy. Loď patřila Martinu Enghaugenovi.

zpět na hlavní stránku

Obsah, grafika a webmastering : Zuzana Macháčková (seegee@seznam.cz) 6.3.2004

Copyright © All rights reserved. Sources of used pictures, photos and facts here.